Matkap ile Doğru Delme ve İş Güvenliğine Dair 6 İpucu

Anasayfa > Matkap ile Doğru Delme ve İş Güvenliğine Dair 6 İpucu

Matkap ile Doğru Delme ve İş Güvenliğine Dair 6 İpucu


Günlük hayatta hemen her evde bir şekilde matkap aletine ihtiyaç duyulabilir. Evimizde farklı değişiklikler yapmak, ürün montajını gerçekleştirmek ve diğer çeşitli amaçlarla matkap kullanmak durumunda kalabiliriz. Ancak her şey matkabı elimize almakla çözülmüyor. Matkap kullanırken, doğru delik açmak, yamuk olmasından kaçınmak, eşit düzeylerde olmasını sağlamak bizim için oldukça önemli. Bunun yanında tüm bunları yaparken iş güvenliğini sağlamak da dikkat edilmesi gereken bir başka husus. 
 
Bu yazımızda matkap ile duvarı doğru delmek ve iş güvenliği için alabileceğimiz önlemleri listeledik. 
 
Zemini kontrol edin
 
Matkap ile delme işlemi sırasında matkap ucu doğru seçilmelidir. Benzer şekilde kullanılan matkap ucuna göre uygun delme yapılmalıdır. Örneğin: Alçıpan, gözenekli beton gibi yumuşak dokular için hafif işleri gerçekleştirebilen akülü matkaplardan yararlanılabilir. 
 
Klasik duvar için güç
 
Normal bir duvarı delmek için akülü matkaplardan daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir. Örneğin: beton duvarlarda delme yapabilmek için kırıcı ve delici matkaplardan yararlanmalıyız. Ayrıca matkap motoru ne kadar güçlüyse uygulama alanı fazlalaşır. 
 
Ev güvenliğini sağlayın
 
Matkap ile delme yapmadan önce ev tesisatını göz önünde bulundurun. Duvarda elektrik kablosu, su borusu ve diğer tesisatların olmadığından emin olun. Duvarın arkasında tesisat olup olmadığını anlamak için test cihazlarından yararlanılabilir. 
 
Kendi güvenliğinizi sağlayın
 
Matkabın güçlü bir motora sahip olduğunu ve bize zarar verme ihtimalinin mümkün olduğunu biliyoruz. Bu sebeple delme işlemi sırasında kendimizi güvene almak için gözlük ve eldiven tercih etmemiz gerekir. 
 
Deliklerin yamuk olmaması için 
 
 Duvarda veya diğer uygulama alanlarında açılan deliğin yamuk olmaması için dikkat edilmesi gereken en temel husus matkap ucunun uygulanacak yere dik olacak şekilde tutulmasıdır. Matkabı yüzeye karşı dik açıyla tutun ve delme işlemini uygulayın. Matkap ucunu istenen yere tutturduktan sonra gereken baskıyı uygulayın. 
 
Kaymayı önlemek için bant
 
Matkap ile fayans veya diğer benzer kaygan yüzeyleri delmekte güçlük yaşayabiliriz. Bunun önüne geçmek için delinecek noktaya bant yapıştırmak işimizi kolaylaştıracaktır. 

E-Bülten

E-Bültenimize kayıt olun yeniliklerimizden haberdar olun.